סוגי מסכות – מה הכי מומלץ לקורונה? המדריך המלא

רגע לפני שהעולם משתגע, זה הזמן לעשות סדר ולראות מה באמת עוזר נגד הקורונה וירוס COVID-19. בסיבוב קצר של פחות מ-100 מטר, אנו רואים אנשים עם סוגים שונים של מסכות. גם כפפות הפכו למצרך הכרחי בכל יציאה מהבית. 

האם המסיכות שאתם לובשים אפקטיביות?

מה זה N95? והאם זה אמור לעניין אתכם?

למה משרד הבריאות ממליץ על מסכות פנים מבד?

הרבה שאלות פתוחות וגם לא מעט דיסאנפורמציה. במאמר הזה נעשה סדר בדברים כדי שתוכלו להיות בטוחים שאתם מוכנים ומצוידים להתמגן מהוירוס.

המלצת ארגון הבריאות העולמי

ארגון הבריאות העולמי – WHO בדק וחקר האם מה שאנחנו יודעים על וירוסים דומים ממשפחת ה- Sars דומים לקורונה. מה שהם רצו להבין, זה האם מסכות אכן עוזרות למנוע הדבקה בציבור.

לאחר בדיקת הנתונים ההמלצה שניתנה: לשמור את המסכות הרפואיות הרשמיות לצוותים הרפואיים, והמליצו לציבור להשתמש במסכות בד סטנדרטיות.

ההבדל בין מסכת מנתחים רפואית לנשמית N95

מה ההבדל בין מסכת מנתחים למסכת N95?

מסכת מנתחים כירורגית

כבר בהתרפצויות קודמות של וירוסים כמו שפעת החזירים, היתה התעניינות רבה במסכות האלו. חשוב מאוד להבין שלמסכת המנתחים שימוש ומטרה שונה לגמרי מנשמיות כמו מסכת N95. מה שהיום כבר בטוח – מסכה נגד חיידקים היא לא.

המסכות הראשונות יוצרו כבר בשנת 1900 והיו עשויות במקור מבדי גיזה. המטרה שלהם היתה למנוע מזיהומים לעבור למנותח. המסכה יושבת בצורה רפויה מכסה את האף והפה ומהווה חוצץ בין אזור הנשימה של הרופא למחלות וזיהומים שיכולים לעבור במגע או בנתזים.

אם אתם משתמשים במסכה הזו, כדאי שתבדקו שהמסכה מהודקת כמה שיותר לגבולות הפנים. אך כדאי לדעת: ארגוני הבריאות הסירו את המלצתם מהמסכות האלה אחרי שראו שרופאים נדבקו בשפעת החזירים למרות השימוש בה. לאור זה, פורסמה המלצה לעבור להשתמש בנשמיות שמורכב בהם פילטר החוסם חלקיקים קטנים יותר.

לאלה מכם שכבר הצתיידו במסכות האלה – אז לא, אתם לא חייבים לזרוק אותם לפח. יש למסכות אלה מספר יתרונות. הן מעולות בלעצור את הנתז שמופץ כשמתעטשים ומשתעלים. מה שכן, יעילותן קצרה מאוד. אחרי 2-4 שעות שימוש הן מאבדות את האפקטיביות. 

 

 

עם מסכה ובלי – הכי חשוב לשטוף את הידיים עם סבון 20 שניות לפחות

נשמיות N95, N99, FFP ו- PM 2.5

מאז שהקורונה פרצה בדצמבר במחוז וואהן, חיינו השתנו מהקצה אל הקצה. העולם עובר שינוי שכנראה יכתב בספרי ההסטוריה, וישפיע על עתידנו וכנראה גם על עתיד ילדינו. אנו ממליצים להכיר את המשמעות שמאחורי המספרים, כדי לדעת מה לקנות ומה לא.

השורה התחתונה, אמ;לק – נשמיות, או בשמן היותר ידוע – N95 אכן מגנות מפני הוירוס COVID-19. כדי לקבל את את ההגנה המקסימלית שהן מאפשרות, חשוב לדאוג שהן יושבות צמוד על הפנים. ההבדל בין מסכות לאלה למסכות הכירורגיות הפשוטות הוא קודם כל העובי. כמו כן, הן מיועדות לשימוש ממושך יותר. בשימוש רצוף, הן מחזיקות עד שבוע ללא בעיה. הן מתאימות לנסיעות בתחבורה ציבורית, או אם אתם יושבים בעבודה ליד אנשים אחרים.

לחלק מהאנשים המסכות האלה יהיו לא נוחות, עד רמה שיתקשו בנשימה. עוד נקודה מעניינת: אם יש לך זקן או זיפים ארוכים הן לא אפקטיביות. זה הזמן… להתגלח!

אם אתם אוהבים להיכנס לניטי גריטי של הפרטים הקטנים, אז הנה ההשוואה המדויקת בין הנשמיות השונות:

מסכת N99  – הסטנדרט האמריקאי המראה וודאות של סינון 99% מכל החלקיקים בגודל 0.3 מיקרון ומעלה

מסכת N95  – הסטנדרט האמריקאי המראה וודאות של סינון 95% מכל החלקיקים בגודל 0.3 מיקרון ומעלה

מסכת KN95 – התקן הסיני המקביל לאמריקאי. מידת יעילותו עוד לא ברורה לגמרי.

FFP2  – התקן האירופאי, כולל זה שמקובל בבריטניה. מסנן 94% מחלקיקים בגודל של 0.3 מיקרון. במובן הזה, הוא מקביל לN95.

FFP3 – תקן אירופאי המוודא סינון מקביל לתקן N99 האמריקאי. סינון ברמה גבוהה מאוד של 99%. 

כל אחת מהמסכות האלה תגן עליכם בצורה טובה. אך ההמלצה של משרד הבריאות נכון להיום (10.4.20), על הציבור להימנע מהמסכות האלו ולהשתמש במסכות בד. מיד נגיע אליהם.

מה הסיפור עם השסתום? כן, הפקק המוזר הזה שבקצה של המסכות. הרבה טועים וחושבים שזה הפילטר. ובכן, לא. הפילטר הוא המסכה כולה. ה׳פקק׳ בצד או מלפנים המסכה הוא שסתום המאפשר הוצאת אוויר בלבד. או במילים אחרות, הוא עוזר לכם לנשום ולהוציא את האוויר בקלות. זה פיצ׳ר נחמד מאוד, אך משרד הבריאות כיום אוסר את השימוש במסכות עם שסתום. הסיבה לכך נעוצה בעובדה שכשהאוויר יוצא מהשסתום, הוא יוצא בלחץ ועלול לפזר רסיסים במידה והאדם חולה בקורונה.

 

 

מסכה לפנים מבד

בימים האחרונים יצא משרד הבריאות בהודעה לציבור ובה על כל אדם שיוצא לרחוב, ללבוש מסכה. כאילו שזה לא הספיק, משרד הבריאות הוסיף והחמיר להגיד שכל אדם שיצא לרחוב בלי מסכה החל מה-11.4.20 יקנס ב-500 ש״ח!

המלצות משרד הבריאות: איזה מסכה לפנים יש להשתמש

 

מה האפקטיביות של מסכות בד לפנים?

מיד נגיע להנחיות של משרד הבריאות בנוגע למסכות בד, ונראה מה המפרט המומלץ. רגע לפני, שאלנו את עצמנו: כמה באמת מסכת בד מונעת כניסה של וירוס קורונה דרכה? 

ראשי העיר של ניו יורק ולאס וגאס, היו הראשונים ללכת אחרי ההמלצה של הCDC, ולדרוש מהתושבים לחבוש מסכות בד בכל יציאה מהבית. הסיבה לכך, הן ראיות חדשות ומתגברות שהוירוס מופץ על ידי חולים ללא סימפטומים כלל. העובדה הזו שינתה את התמונה ב-180 מעלות.

התועלת העיקרית בלכסות את האף והפה שלך, היא לא להגן עליך מהוירוס, אלא להגן על אחרים מפניך. דרך שיעולים, התעטשויות ונוזלים שעוברים במגע עם האף והפה, נשאים מעבירים את וירוס הקורונה הלאה. כל זה, 48 שעות לפני שהם מתחילים להרגיש איזשהו סימפטום כל שהוא. במילים אחרות, כל בנאדם שאתה רואה, בריא ככל שנראה – עשוי להיות נשא של וירוס קורונה. 

זו הסיבה למה חבישה של מסכת בד, תועיל אפילו אם אתה מרגיש בריא כמו שור.

אם אתה מתעטש או משתעל, המסכה מונעת מהנתז לרחף רחוק, ולהדביק אנשים בסביבתך. ד״ר דניאל גריפין, מומחה למחלות זיהומיות מאוניברסיטת קולומביה אומר: ״אז, זה לא הולך להגן עליך, אבל זה הולך להגן על השכן שלך״. 

מישהו התעטש עלי! האם המסכה הצילה אותי?

היא עלולה להציל אותך, כמובן רק במידה והשתמשת בה נכון. הנתז שעף עליך מהנשא, כעת יושב על המסכה שלך. בבית יש להוריד את המסכה ולשטוף אותה בחום של למעלה מ-70 מעלות למשך יותר מ-30 דקות. מומלץ גם לייבש לאחר מכן.

איך מורידים את המסכה? פשוט מאוד. אוחזים ב-2 הגומיות ומסירים בזהירות ובלי לגעת בבד עצמו. ככה נמנעים ממגע בחלק שבא במגע עם הנתז ומונעים הידבקות. אחרת, מה שהיה על המסכה – עכשיו על היד שלך.

המסכה מגינה מפני הנתז.
ככה זה נראה בהילוך איטי

באיזה תדירות צריך לשטוף את המסכה?

באיזה תדירות אתה מכבס את התחתונים שלך? נכון, כל פעם שאתה משתמש בהם. אין היגיון בלהשתמש באותה מסכה יום אחרי יום. הרעיון ואופן השימוש האפקטיבי ביותר הוא לכבס בסוף כל פעם שהמסכה באה במגע עם הרחוב או עם אנשים. לכן, ההמלצה של המומחים בתחום, היא להחזיק מספר מסכות כדי שתוכל להשתמש באחת טריה ונקיה בכל פעם.

איזה מסכת פנים מבד מומלצת?

משרד הבריאות פרסם באופן ברור כיצד לייצר בבית מסיכה ומה הדרישות:

  • עדיף להשתמש בשתיים או אפילו 3 שכבות
  • הבדים המומלצים הם לא לייקרה או Spandex. הבד המומלץ הוא כותנה פרקל שמבחינת צפיפות החוטים נותנת את הסינון הטוב ביותר. גם סאטן ניתן לשימוש
  • המסכה צריכה לכסות באופן הרמטי ככל היותר את האף והפה. 

 

 

מסקנות וסיכום

כדי לסכם את הדברים ולקבל תובנות פרקטיות לימים הבאים הנה עיקרי הדברים:

  • מסכות N95 ונשמיות דומות, אכן עוזרות אך כיום אסורות לשימוש
  • המסכות הכירורגיות, כמעט ולא עוזרות מלבד תועלת בסיסית מאוד
  • ההמלצה כיום היא על מסכת בד איכותית מבד

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *